Za co odpowiada zarządca nieruchomości? - standy-reklamowe.com.pl

Za co odpowiada zarządca nieruchomości?

Większość osób, które mieszkają w budynkach zarządzanych przez specjalistę jakim jest zarządca nieruchomości nie wie jakie są jego obowiązki. Większość obowiązków ustalana jest w umowie, jednak część z nich wynika bezpośrednio z ustawy. Warto więc wiedzieć o czym mówi ustawa, a co należy sprecyzować w umowie pomiędzy wspólnotą a zarządcą.


Ustawa


Według ustawy zarządzanie nieruchomościami Warszawa polega na podejmowaniu decyzji, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo użytkowania i eksploatacji nieruchomości oraz jej płynność finansową. Dodatkowo zarządca ma obowiązek inwestowania pieniędzy w nieruchomość jeśli tylko tego nieruchomość wymaga. Poza tym zarządca powinien także inwestować czas w rozwój swoich umiejętności i zdobywanie tematycznej wiedzy. Podsumowując zarządca odpowiada za sferę finansową i ekonomiczną wspólnoty oraz musi zapewnić odpowiedni stan techniczny budynku, którym się opiekuje. Jednak umowa może wymagać od niego dużo więcej.


Umowa


W umowie powinny być wyszczególnione wszystkie obowiązki zarządcy nieruchomości, jednak oczywiście muszą być one w pełni zgodne z prawem. Zarząd wspólnoty odpowiedzialny jest za niektóre działania i nie jest w stanie ich przerzucić na zarządcę. Zarządzanie nieruchomościami Warszawa powinno obejmować także takie czynności jak reprezentowanie wspólnoty przed właścicielem budynku, prowadzenie dokumentacji technicznej budynku jak również dokumentacji finansowej budynku. Oczywiście nie można zapominać także o kwestiach archiwizacji dokumentów. Oczywiście dobry zarządca nieruchomości powinien zajmować się także bieżącymi naprawami nieruchomości tak, aby utrzymywać ją w nienagannym stanie technicznym. W zakresie obowiązków znajduje się także utrzymanie czystości, obsługa zebrań, obsługa kwestii finansowych i wiele innych usług. Wszystkie te kwestie muszą być ujęte w umowie i odpowiednio spisane. W przeciwnym razie nie będzie można wymagać tego od zarządcy nieruchomości.


Jeśli umowa dokładnie określi wszystkie obowiązki zarządcy to zapewni to spokój i przyjemność mieszkania w konkretnym miejscu.

Słowa kluczowe:zarządzanie nieruchomościami,